Ladina köök keset Paidet

tegevusmuuseum

Kohtusime Wittensteini tegevusmuuseumi teadusjuhi Ründo Mültsiga ühel pärastlõunal juhuslikult Paide Selveris. Viisakuste vahetamise käigus ütles Ründo, et tal on toidupiirkonnale uudis. Üllatudes näitasin kui suureks mul silmad prilliklaaside taga on ja leppisin kokku, et seda uudist tulen uurima küll.

Oktoobri sombune ennelõuna sobis tegevusmuuseumis luusimiseks kui valatult. Eessaalis, kus külalised suveniire ostavad, ootaski mind Ründo kolm värvilist pudelit kaenlas. Kutsus lahkelt edasi ja hoo võtsime maha muuseumi apteegi väljapaneku juures.

Kohe Ründo uudist lahti ei korkinud, vaid viis mind kurssi, kus ma olen ning mis me ümber toimub. Kuna Paides on muuseumi väärtuslikum ese just hästi säilinud apteegi sisustus, siis seepärast on tegevusmuuseumi keskpunkt apteek. Ma ei teadnud, et enne apteeki hüüti seda ladina köögiks. No muidugi, igalt purgilt vaatab vastu veeritav kiri, nagu oleks tähti õppiv laps sinna kirjutamiskatseid teinud. Midagi ei saa aru. Aga teadus, mis parandab enesetunnet põhineb esmapilgul arusaamatutel sõnadel. Eks apteek on äri nagu iga teinegi ja talunaine oleks kummuli end naernud kui ravimipurgil oleks kirjas maakeelne nimi, näiteks võilill ja selle eest küsitakse veel tasu. Purgil olev koostisosa taraxacum on palju veenvam ravim ju!

Sain osa sellest imetabasest maitsete virr-varrist, mida selles ladina köögis pakutakse. Teadmisi sain juurde kuhjaga. Teadsid sa, et juba vanal ajal soovitati ülekaalulistel kehakaalu vähendada kaneelivett juues? Ründo otsus keskenduda apteegijookidele oli kindel põhjus. Sukeldusin sellesse maailma  pahaaimamatult. Püüan siin nüüd sõnul seletada, aga tegelikult saab päris õige ülevaate alles ise kohal olles, katsudes, maitstes, nuusutades ja mekutades.

kuntzi õli

Punsli õli asemel Kuntzi õli

Daamid ja härrad! Kaheksast komponendist koosnev vähemtuntud tervistav toidulisand, Punsli õli väikevend. Made in Paide. Kollasest kollasem tinktuur lõhnab nagu angervaks ja maitseb nagu koirohi. Palamusel olen punslit proovinud ja see kuulus vend on Paide Kuntzli õlis märkimisväärselt leebem toode. Südamepöörituse vastu aitavad mõlemad, usun.

 

Vihmaussi tinktuur ilma limukateta

Armas apteek, aita kui tervis läinud käest… See droog on kokku segatud ammuste näidiste jälgijana, lubadusega puhastada organismi ja taastada maitsemeeli. Pudelit vaadates, tuleb päästerõngana meelde, et ma pean täna veel rooli istuma. Taevas tänatud, see maailma avardav maitserännak jäägu Marko Reikopile.

 

Sügisene jook

Spetsiaalselt selle tervise kodu tarvis Järvamaa apteekritelt välja töötatud märjuke. Näeb välja nagu Järvamaa sügis tõesti, karmiinpunane. Arvan, et maitseb ka nagu maakonna raba, sest oma värvi on saanud jõhvikatelt ja pohladelt. Näpuotsaga on lisatud veel üht-teist looduses leiduvat kasulikku. Seda manustades ilmselt ergastub mõtte tegevus.

 

Piimanaps, mille nostalgianimi on tiigripiim

Jõudsingi tuleku põhjuseni. See jook on pühendatud ülistamaks toidupiirkonda, kus töötavaid lehmi on enam kui töötavaid inimesi. Kuigi retsept on juba vana, koosnedes kangest alkoholist, vahukoorest, munast ja suhkrust, sobib see külluse piirkonda iseloomustamaks piimajõgesid ning pudrumägesid nagu valatult. Eriti kui selle joomisel hoogu sattuda, mis pole sugugi soovitatav. Pokteil ainult täiskasvanutele!

Rndo Mülts

Võilillevein nagu kuld pudelis

Nüüd liitub vestlusega Jana Olesk, Wittenstein tegevusmuuseumi tähtsaim droogikeetja ja salvisegaja. Janal on pudelitesse villitud oma Källomäe talu ümbrusest korjatud ravimtaimede tõmmised, mis rahvameditsiini kohaselt päriselt ka aitavad. Igal oma toime, mis Jana eest saladuseks pole jäänud ning teadmisi jagab ta lahkelt ka muuseumi külalisele. Niisiis, võilille vein. Kuuest kilogrammist võilille õitest saab 20 liitrit veini. Jana soovitab jaani- ja jõululauale söögi alustuseks, sest see klaasike toetab kiiremat seedimist.

 

Musta ronga vägijook

Sellel joogil on pikk ajalugu, ulatudes vaata, et sajandite taha. Ründo räägib jahvatatud ronga pulbrist ja raviomadustesse usust, mis ravimi puhul kõige tähtsam ning rumaluse tasakaalustamisest targa linnu jahvatisega. Kui hallil ajal oli see pigem söetabletiga võrdväärne toode, siis tänasel päeval vedelik. Tumepunane ravimtaimeleotis, mis magustatud võilillesiirupiga. Tundub tõesti vägijook.

musta ronga rohi

 

99 väega rohi

Rohupudelit käes veeretades kuulen Janalt, et selle tinktuuri kasulikkust on raske üle hinnata, juba valmimise aeg on pikk. Sessioon algab mustsõstra pungadest kevadel ja lõpeb sügisel raudrohu küpsemisel. Ja sinna vahele jäävad 97 ülejäänud ravimtaime kasvukõrghooajal korjatud ravivad osad. Seda väge ei jooda, vaid tilgutatakse 10 – 11 tilka keele alla, kus on suurim imendumisvõime ja kasulike asjade vastuvõtu koht inimorganismis.

Selline maitsekate vedelike kollektsioon on toidupiirkonna pealinnas Paides. Kõiki neid drooge saab ainult ja ainult pärast huvilise kaheksateistkümnendat sünnipäeva Paides kohapeal nii proovida kui kaasa osta. Tähtis on see, et kõigil tinktuuridel ja droogidel on Järvamaa ajaloost pärinev põhi ning segude valmistamis teadmist hoitakse siin au sees. Kui ei ole surmatõbi siis saab ikka rohust abi, sest usk, et aitab, on suurima raviomadusega medikament.

Tere tulemast külluse piirkonda, Järvamaale, otse ladina kööki!

Väejooke katsetas ja elamused pani kirja Piret Sihver